MOOC Łańcucha Dostaw w czasie koronawirusa

MOOC w Łańcuchu Dostaw.

Pandemia Koronawirusa miała ogromny wpływ na funkcjonowanie łańcuchów dostaw w każdej organizacji. Okazało się, że tematy, których nie można było załatwić latami, możliwe są do zrobienia właściwie z dnia na dzień tu i teraz, bo pilnie trzeba.

Zmiany, które wcześniej wymagały dziesiątek podpisów czy setek pieczątek, teraz akceptowane są przez krótkie „ok robimy”.

Tych kilka miesięcy pandemii to dla logistyki prawdziwy rollercoaster zmian, skrajnych emocji, napięcia, troski o bezpieczeństwo, utrzymanie ciągłości procesów. Czas odnajdowania się w nowej rzeczywistości, a potem powrót do nowej normalności.

Łańcuchy dostaw wielu organizacji zostały całkowicie przerwane. Często nie można było nic załatwić, żadnymi środkami, za żadne pieniądze.  Strategie odchudzania łańcuchów dostaw, just in time, strategie taniego sourcingu na dalekim wschodzie wymagają teraz nowej definicji. Wymagają nowych scenariuszy backupowych,  zabezpieczeń, alternatyw, wymagają wdrożenia planów ciągłości działania.  Miałem okazję widzieć kilka dokumentów zatytułowanych „Plan ciągłości działania”, których treść brzmiała kompletnie freestyle’owo, gdyż wiele firm reagowało na wyczucie i spontanicznie.

W tym samym czasie wiele organizacji wyszło z tego kryzysu spowodowanego COVID obronną ręką, wzmocnione, sprawdzone operacyjnie i mocniejsze.  

Czas pandemii to rollercoaster pełen dynamicznych zmian i zwrotów sytuacji. Strach przed tym co dalej, przed nowym i nieznanym potęgowała sytuacja lockdown’u i zamknięcia w domach. Przed pandemią wielu z nas stojąc w korku czy spędzając po raz kolejny naście godzin za kółkiem w drodze do klienta, przez lata marzyła o pracy w 100% zdalnej. 

Pracę zdalną dostaliśmy z dnia na dzień. Nasz emocjonalny rollercoaster na szczycie 😊

Supply Chain to ciągły rozwój

W teorii zyskaliśmy dużo czasu. BARDZO DUŻO CZASU…

„Nadrobię wszystkie zaległości,  tyle godzin zaoszczędzonych na dojazdach do pracy i na spotkania”. Wreszcie nie ma ciągłych spotkań… Wiem, wiem przesadzam. Każdy kto pracuje w supply chain doskonale pamięta, że w czasie pandemii  pracy było i jest dużo, dużo więcej. 

Jednak niektórzy wykorzystali ten dodatkowy czas bardzo produktywnie. W czasie pandemii i lock down’u wielu moich znajomych z dużą satysfakcją opublikowało na LinkedIn powiadomienie, że właśnie skończyło zdalny kurs, pochwalili się nowym certyfikatem, ukończyli szkolenie które odkładali latami i na które nigdy nie było czasu. Można? MOŻNA!

Za nasz rozwój odpowiadamy my sami. Często nie na sali szkoleniowej, nie na uczelni. To rozwój „na podłodze” w magazynie, w codziennej pracy, rozwiązując kolejne case’y i realizując obowiązki zawodowe. Pokonując problemy szukamy wiedzy praktycznej, takiej która pomoże w rozwiązaniu problemu, szukamy wiedzy, którą wykorzystamy w praktyce „tu i teraz” lub w zawodowej przyszłości. 

Przez ostatnie tygodnie obserwowałem, jak wiele firm szkoleniowych przeniosło swoje stacjonarne programy do sieci. Posadziło szkoleniowca przed kamerą laptopa, obniżyło cenę o 30-40% i sprzedawało to samo szkolenie. Bez przygotowania, bez pomysłu, w starej formule. To jest droga, niestety w złą stronę. Szkolenie to powinien być program rozwojowy. Pewnego rodzaju transformacja ze stanu „A” do stanu / miejsca „B”. 

MOOC Supply Chain

Łańcuchy dostaw udowodniły jak bardzo kluczową rolę pełnią w organizacjach. Na własnej skórze wiele firm przekonało się jak dużo zależy od elastyczności, szybkości adaptacji do dynamicznej sytuacji za oknem. Odkryta została MOOC łańcucha dostaw.

Chciałbym się z Tobą podzielić moim osobistym odkryciem.  Muszę przyznać że nie znałem wcześniej tej koncepcji. 

MOOC którą chciałem także Tobie przedstawić: 

MOOC – Massive Open Online Courses czyli masowe otwarte kursy online

Idąc za definicją Wikipedia : masowy otwarty kurs online otwarty dla nieograniczonej liczby uczestników, dostępny poprzez stronę internetową. Poza materiałami zwykle prezentowanymi podczas tradycyjnych kursów, takich jak nagrania video, wykłady i zadania do rozwiązania, dostępne są także interaktywne fora, które umożliwiają stworzenie zwartej społeczności studentów, profesorów oraz asystentów.

MOOC to typ otwartych programów szkoleniowych, które są oferowane głównie za darmo i to przez najlepsze uczelnie na świecie. Dla przykładu w ramach z jednej platform non profit dostępne są kursy oferowane przez instytut Techniczny Massachusetts, Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Uniwersytet Kiotyjski, Australijski Uniwersytet Narodowy, Uniwersytet Queenslandu, Indyjski Instytut Techniczny w Bombaju.

MOOC uczelnie kursy online

Niesamowita inicjatywa, byłem bardzo zaskoczony wynikami w google na zapytanie:

  • MOOC supply chain
  • MOOC Logistics
  • MOOC project management

Na stronie Coursera.org jest ponad 300 kursów związanych z hasłem „supply chain”

Zerknij też na Edx wyszukiwarka dla „supply chian” . W sumie Edx w ofercie ma ponad 2500 kursów

Polskie odpowiedniki?

https://www.navoica.pl/courses

https://www.copernicuscollege.pl/

Możemy zdobywać wiedzę z logistyki na najlepszych uczelniach.  WOW!  Wiedza na temat łańcucha dostaw nigdy nie była aż tak blisko ona wyciągniecie ręki.

Polecam, jestem w trakcie studiowania.

Niech MOOC Supply Chain będzie z Wami 😉

Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się do newslettera i otrzymuj jako pierwszy najnowsze informacje!

Mam też dla Ciebie prezent!
Po zapisaniu otrzymasz ebook:

LOGISTYK 4.0

Logistyk 4.0