Tesla Semi Truck – czy to się opłaci?

Premiera Tesla Semi Truck

Mimo że od oficjalnej premiery elektrycznej ciężarówki Tesla Semi truck minęło już kilka tygodni to Tesla Semi wciąż rozpala ogromne emocje komentatorów rynkowych. Tesla Semi truck nie jest jeszcze w oficjalnej produkcji, to analitycy już teraz zastanawiają się, czy zakup Tesla Semi truck może być opłacalny?

Czy to się opłaci?

Pierwsze zamówienia rynkowych potentatów (DHL , Pepsi) pokazują że firmy już teraz ustawiają się w kolejce po zakupy w pełni elektrycznej ciężarówki. Co kilka dni pojawia się rynkowy news że kolejna firma dokonują przedpłaty (20 000 $ ) za sztukę. Dla tak dużych organizacji to nie zaliczka to ni jest duży koszt. Ale nie to jest też najważniejsze, zdecydowanie ciekawszy jest fakt że taka sytuacja to zwiastun nowego podejścia do inwestycji we flotę ciężarówek.

Kupić czy nie kupić ?

Warto czy nie warto ? Takie pytanie zadali sobie specjaliści z firmy Rohlig Suus Logistics. Dokonali teoretycznej analizy i porównania kosztów zakupu oraz eksploatacji Tesla Semi truck. To co od razu rzuca się w oczy to fakt że cena zakupu ciężarówki Tesla Semi jest zdecydowanie wyższa niż tzw. „tradycyjnej” ciężarówki innych liderów rynkowych.

Producent Tesla deklaruje że ciężarówka będzie dostępna w trzech wariantach

  • 150 tys dolarów – zasięg 300 mil (ok 480 km)
  • 180 tys dolarów – zasięg 500 mil (ok 800 km)
  • 200 tys dolarów – limitowana seria „Founders Series”

To co wpływa pozytywnie na korzyść Tesla to koszty eksploatacji elektrycznej ciężarówki.  Mimo że cena może być barierą dla zakupu to producent argumentuje że koszt eksploatacji Tesla będzie o 20% niższy niż koszt eksploatacji ciężarówki z silnikiem Diesla.  Eksperci z Rohlig Suus Logistics komentują że:

„Na szczególną uwagę zasługuje sam koszt zużycia paliwa, który przy ciężarówce Tesli jest znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnego pojazdu. Przejechanie dystansu 100 kilometrów elektryczną ciężarówką jest bowiem ponad 60% tańsze i wynosi 42,50 zł, a zwykłym samochodem 112 zł”

Analizę ekpertów z Rohlig Suus pokazuje infografika poniżej:

Źródło: www.suus.com/

Podsumowanie

Cena Tesla Semi jest wysoka, zdecydowanie wyższa (ok 50%) niż konkurenci z silnikiem Diesla. Analizując zakup Tesla Semi truck taki zakup w długoterminowej perspektywie może być zdecydowanie bardziej opłacalny.

Jak wskazują eksperci szacunkowy czas spłaty tradycyjnej ciężarówki to 13 lat.

Czas spłaty Tesla Semi to około 7 lat.

Z niecierpliwością czekam na kolejne informacje oraz termin planowanego uruchomienia produkcji. Miejmy nadzieję że Tesla dotrzyma deklarowanych terminów bo z tym bywa różnie…

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na temat logistyki.
Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!

Prezent: po zapisaniu się do newslettera otrzymasz gratis ebook: #hackerlogistyki

logistyka książka ebook