Najnowsze trendy w logistyce 2019, ciekawe technologie w logistyce przewidywane zmiany.
Nowy rok to czas planowania działań i aktywności przynajmniej na kolejne 12 miesięcy. Zawsze w tym okresie pojawiają się również przewidywania i prognozy na temat tego, co nas czeka – szczególnie w tak dynamicznym otoczeniu, jakim jest Supply Chain / Łańcuch Dostaw.
Technologie, które się rozwijają na naszych oczach / technologie nas otaczające w błyskawicznym tempie, na zawsze zmieniają to, w jaki sposób na co dzień działa logistyka w organizacjach.
Bardzo podobnie brzmi początek wielu artykułów publikowanych na przełomie Grudnia i Stycznia.
Czy te zmiany są aż tak dynamiczne i przełomowe jak przewidują analitycy rynku logistycznego? 12 miesięcy i „nowy” logistyczny świat wokół nas?
Zacznijmy od prognozy specjalistów, co czeka logistyków i jak zmienią się łańcuchy dostaw w najbliższym czasie?
Raport przygotowany przez IDC zwraca uwagę na diametralną zmianę, jaka zachodzi w postrzeganiu Supply Chain. Łańcuch Dostaw przez wiele firm latami postrzegany był jako źródło i miejsce powstawania zbędnych kosztów (cost center).
Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że Łańcuch Dostaw daje szansę generowania przewagi konkurencyjnej (oportunity center). O możliwościach generowania wartości przez Supply Chain pisałem wcześniej na swoim blogu w artykule: Łańcuch Dostaw czy Łańcuch Wartości.
Zmiany w percepcji i postrzeganiu Łańcucha Dostaw nie są możliwe do wprowadzenia bez inwestycji w obszary IT. Wiele z tych trendów jest opisanych we wspomnianym raporcie IDC. Raport opisuje również najważniejsze prognozy na najbliższe lata:
Uwaga: kolejność opisanych prognoz nie jest ułożona wg ich kryterium ważności.
IDC. Trendy w logistyce:
- Prognoza 1. Thinking Supply Chain.
Do 2024 roku ponad 60% organizacji produkcyjnych G2000 będzie korzystać z platform sztucznej inteligencji. Cyfrowa transformacja w łańcuchu dostaw umożliwi wzrost produktywności aż o ponad 20%. - Prognoza 2. Product life Cycle Management
Do 2022 roku ponad 40% firm na świecie analizując dane z cyklu życia produktu będzie w stanie podnieść jakość obsługi (service level) nawet o 60%. - Prognoza 3: Robots.
Automatyzacja procesów sprawi, że do 2020 roku, ponad 65% operacji w celu realizacji zamówień e-commerce będzie realizowana przez roboty. - Prognoza 4. Smart Supply
Inteligentne narzędzia umożliwią automatyzację ponad 50% działań w relacji producent- dostawca co przyczyni się do poprawy jakości współpracy i wyników. - Prognoza 5: True Demand
W najbliższych 5 latach ponad 30% największych producentów zacznie korzystać z rzeczywistych danych popytowych zamiast prognoz krótkoterminowych. W rezultacie doprowadzi to do poprawy wskaźnika OTIF (on time in full) o ponad 2%. - Prognoza 6: Network Centric
Ponad połowa organizacji przeniesie swoje aplikacje i systemy z zasobów sieci firmowej do sieci swoich partnerów (cloud) co może podnieść produktywność działania nawet o 2%. - Prognoza 7: Touchless S&OP
Cyfrowe technologie w najbliższych 5 latach umożliwią automatyzację powtarzalnych operacyjnych działań, ograniczając o 50% konieczność interwencji planistów w procesie S&OP (Sales & Operational Planning). - Prognoza 8: Digital Assistant.
75% największych organizacji produkcyjnych będzie niwelowało braki kadrowe, korzystając z wirtualnych i cyfrowych asystentów. - Prognoza 9: Distribution Automation
Już w 2019 roku, około 25% producentów podwoi swoje inwestycje w automatyzacje dystrybucji ze względu na konieczność realizacji pojedynczych sztuk zamówień z dynamicznie rosnącej sprzedaży w kanałach on-line. - Prognoza 10: Track & trace.
Inwestycje niezbędne do pełnego śledzenia statusu zostaną zwiększone o ponad 30% w celu poprawy satysfakcji klienta. Podgląd do statusu realizacji zamówienia będzie oczywistym faktem dla każdego konsumenta.
Moja refleksja po lekturze raportu: DUŻE ZMIANY czekają nas w organizacji Supply Chain.
W najbliższych latach zadania realizowane w ramach działania organizowania, funkcjonowania i monitorowania operacji zachodzących w ramach łańcucha dostaw organizacji (nie tylko) produkcyjnych ulęgną znaczącym zmianom.
Ogromną rolę w transformacji łańcucha dostaw będą odgrywały inwestycje w IT. Wszystkie 10 prognoz przedstawionych w raporcie opartych jest o zaawansowane rozwiązania technologicznie. Bez informatyzacji nie ma możliwości zwiększania efektywności działania łańcucha dostaw.
Wierzyć czy nie wierzyć w prognozy?
Konieczność inwestycji w nowoczesne rozwiązania IT była prognozowa już od wielu lat. Prognozowane trendy to właściwie żadna nowość… Do oceny i odpowiedzi na pytanie na ile wierzyć w przedstawiane prognozy, warto się cofnąć nawet 2-3 lata wstecz i przeanalizować: co było prognozowane, a co rzeczywiście zmieniło się w logistyce i organizacji łańcuchów dostaw w ostatnim czasie? tym będzie w kolejnym wpisie…
Zgadzasz się z IDC?
Co sadzisz o trendach prognozowanych przez IDC? Czy w tak dużym stopniu wpłyną na naszą pracę logistyków? Czy to będą znaczące zmiany? Podziel się swoją opinią, zapraszam do komentowania.
You must be logged in to post a comment.