2019 supply chain logistyka trendy i prognozy

Najnowsze trendy w logistyce 2019, ciekawe technologie w logistyce przewidywane zmiany.

Nowy rok to czas planowania działań i aktywności przynajmniej na kolejne 12 miesięcy. Zawsze w tym okresie pojawiają się również przewidywania i prognozy na temat tego, co nas czeka – szczególnie w tak dynamicznym otoczeniu, jakim jest Supply Chain / Łańcuch Dostaw.

Technologie, które się rozwijają na naszych oczach / technologie nas otaczające w błyskawicznym tempie, na zawsze zmieniają to, w jaki sposób na co dzień działa logistyka w organizacjach.

Bardzo podobnie brzmi początek wielu artykułów publikowanych na przełomie Grudnia i Stycznia.

Czy te zmiany są aż tak dynamiczne i przełomowe jak przewidują analitycy rynku logistycznego? 12 miesięcy i „nowy” logistyczny świat wokół nas?

Zacznijmy od prognozy specjalistów, co czeka logistyków i jak zmienią się łańcuchy dostaw w najbliższym czasie?

Raport przygotowany przez IDC zwraca uwagę na diametralną zmianę, jaka zachodzi w postrzeganiu Supply Chain. Łańcuch Dostaw przez wiele firm latami postrzegany był jako źródło i miejsce powstawania zbędnych kosztów (cost center).

Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że Łańcuch Dostaw daje szansę generowania przewagi konkurencyjnej (oportunity center). O możliwościach generowania wartości przez Supply Chain pisałem wcześniej na swoim blogu w artykule: Łańcuch Dostaw czy Łańcuch Wartości.

Zmiany w percepcji i postrzeganiu Łańcucha Dostaw nie są możliwe do wprowadzenia bez inwestycji w obszary IT. Wiele z tych trendów jest opisanych we wspomnianym raporcie IDC. Raport opisuje również najważniejsze prognozy na najbliższe lata:

Trendy w logistyce, ciekawe technologie w logistyce
Trendy w logistyce, ciekawe technologie w logistyce

Uwaga: kolejność opisanych prognoz nie jest ułożona wg ich kryterium ważności.

IDC. Trendy w logistyce:

 1. Prognoza 1. Thinking Supply Chain.
  Do 2024 roku ponad 60% organizacji produkcyjnych G2000 będzie korzystać z platform sztucznej inteligencji. Cyfrowa transformacja w łańcuchu dostaw umożliwi wzrost produktywności aż o ponad 20%.
 2. Prognoza 2. Product life Cycle Management
  Do 2022 roku ponad 40%  firm na świecie analizując dane z cyklu życia produktu będzie w stanie podnieść jakość obsługi (service level) nawet o 60%.
 3. Prognoza 3: Robots.
  Automatyzacja procesów sprawi, że do 2020 roku, ponad 65% operacji w celu realizacji zamówień e-commerce będzie realizowana przez roboty.
 4. Prognoza 4. Smart Supply
  Inteligentne narzędzia umożliwią automatyzację ponad 50% działań w relacji producent- dostawca co przyczyni się do poprawy jakości współpracy i wyników.
 5. Prognoza 5: True Demand
  W najbliższych 5 latach ponad 30% największych producentów zacznie korzystać z rzeczywistych danych popytowych zamiast prognoz krótkoterminowych. W rezultacie doprowadzi to do poprawy wskaźnika OTIF (on time in full) o ponad 2%.
 6. Prognoza 6: Network Centric
  Ponad połowa organizacji przeniesie swoje aplikacje i systemy z zasobów sieci firmowej do sieci swoich partnerów (cloud) co może podnieść produktywność działania nawet o 2%.
 7. Prognoza 7: Touchless S&OP
  Cyfrowe technologie w najbliższych 5 latach umożliwią automatyzację powtarzalnych operacyjnych działań, ograniczając o 50% konieczność interwencji planistów w procesie S&OP (Sales & Operational Planning).
 8. Prognoza 8: Digital Assistant.
  75% największych organizacji produkcyjnych będzie niwelowało braki kadrowe, korzystając z wirtualnych i cyfrowych asystentów.
 9. Prognoza 9: Distribution Automation
  Już w 2019 roku, około 25% producentów podwoi swoje inwestycje w automatyzacje dystrybucji ze względu na konieczność realizacji pojedynczych sztuk zamówień z dynamicznie rosnącej sprzedaży w kanałach on-line.
 10. Prognoza 10: Track & trace.
  Inwestycje niezbędne do pełnego śledzenia statusu zostaną zwiększone o ponad 30% w celu poprawy satysfakcji klienta. Podgląd do statusu realizacji zamówienia będzie  oczywistym faktem dla każdego konsumenta.

Moja refleksja po lekturze raportu: DUŻE ZMIANY czekają nas w organizacji Supply Chain.

W najbliższych latach zadania realizowane w ramach działania organizowania, funkcjonowania i monitorowania operacji zachodzących w ramach łańcucha dostaw organizacji (nie tylko) produkcyjnych ulęgną znaczącym zmianom.

Ogromną rolę w transformacji łańcucha dostaw będą odgrywały inwestycje w IT. Wszystkie 10 prognoz  przedstawionych w raporcie opartych jest o zaawansowane rozwiązania technologicznie. Bez informatyzacji nie ma możliwości zwiększania efektywności działania łańcucha dostaw.

Wierzyć czy nie wierzyć w prognozy?

Konieczność inwestycji w nowoczesne rozwiązania IT była prognozowa już od wielu lat. Prognozowane trendy to właściwie żadna nowość… Do oceny i odpowiedzi na pytanie na ile wierzyć w przedstawiane prognozy, warto się cofnąć nawet 2-3 lata wstecz i przeanalizować: co było prognozowane, a co rzeczywiście zmieniło się w logistyce i organizacji łańcuchów dostaw w ostatnim czasie?   tym będzie w kolejnym wpisie…

Zgadzasz się z IDC?

Co sadzisz o trendach prognozowanych przez IDC? Czy w tak dużym stopniu wpłyną na naszą pracę logistyków? Czy to będą znaczące zmiany? Podziel się swoją opinią, zapraszam do komentowania.

Zainteresował Cię ten wpis? Zapisz się do newslettera i jako pierwszy otrzymuj najnowsze informacje!

Mam też dla Ciebie prezent!
Po zapisaniu otrzymasz ebook:

LOGISTYK 4.0

Logistyk 4.0